Редефинисање односа српског и албанског народа – основ безбедносне консолидације Косова и Метохије

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Редефинисање односа српског и албанског народа – основ безбедносне консолидације Косова и Метохије

Станислав Стојановић

Бројни аргументи иду у прилог ставу да тзв. Косово Република представља модел државе који је заснован на насиљу, неправу, наметању и одсуству било каквe идеје компромиса. Национална препотентност и агресивне идeје велике Албаније, као и мегаломански, насилни и антидемократски карактер деловања привремених приштинских власти представљају реалну опасност даље дисолуције Балкана, због чега се тај простор перципира као простор незавршених конфликата.
Са становишта остваривања националних интереса, Косово и Метохија представља највећи безбедносни изазов за Републику Србију. Опасност да се даље урушава и умањује српски етнички простор, посебно да се мења изворни српски карактер јужне српске покрајине и угрожава идентитетско наслеђе српског народа, представљају посебно опасне трендове у конфликтном карактеру односа између Срба и Албанаца.
Значај Косова и Метохије и тежина и комплексност проблема са којим се суочава јужна српска покрајина наглашавају неопходност дефинисања дугорочне стратегије за његово решавање. Својим садржајем она мора да буде јасан израз концептуалне припремљености за решавање комплексног косовско-метохијског проблема. У основи такве стратегије, што је и полазна хипотеза овог рада, јесте неопходност редефинисања односа српског и албанског народа и заустављање инерције вишевековног неповерења и анимозитета између њих. Наведени став, који има стратешки карактер, представља угаони камен безбедносне стабилизације и поновне реинтеграције Косова и Метохије.
Основни методолошки поступци истраживачког поступк у овом раду јесу историјско-компаративна метода и метода анализе садржаја докумената.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату