Моделовање организационе имплементације оператера за дронове и противдронска дејства у стрељачко одељење Војске Србије

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Моделовање организационе имплементације оператера за дронове и противдронска дејства у стрељачко одељење Војске Србије

Винко Жнидаршич, Марко Радовановић, Драган Стевановић

Дронови су једна од нових претњи тактичким јединицама. Оружане снаге их користе са промењивим успехом у операцијама, али најнижа тактичка јединица, као што је стрељачко одељење, није још увијек спремна да изводи операције у којима би употребило дронове и противдронске мере. Дронови имају широк спектар могућности и користе се како за цивилне тако и за војне сврхе. Упоредо са развојем дронова, развијају се и средства за противдронска дејства.
У првом делу резултата истраживања представљено је неколико малих беспилотних летелица и противдронских система којима може руковати један човек како би се показало да постоји више од једног система који се може изабрати за оперативну употребу. То такође показује да је један војник у стрељачком одељењу способан да рукује са дронским и противдронским системима.
Циљ овог рада је да се истражи организациона структура и утврде организационе могућности да се дужност оператера за дронове и противдронска дејства имплементира у стрељачко одељење. У ту сврху истраживачки тим је обавио низ интервјуа са официрима и подофицирима Војске Србије и Министарства одбране и ова дужност је у раду дефинисана као „дрон оператор“ на примеру стрељачког одељења Војске Србије где је моделована да може бити дужност 1) специјализованог стрелца, 2) дообученог снајперисте или 3) додатог војника.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату