Најважнији безбедносно ограничавајући споразуми Републике Србије

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Најважнији безбедносно ограничавајући споразуми Републике Србије

Горан М. Вукадиновић и Бојан Шнајдербек

Република Србија и њено целокупно друштво је у последњих двадесет и пет година преживела један изразито буран историјски период. Период крвавог грађанског рата, распада јединствене државе, економског колапса и многобројних негативних друштвених промена. Ипак, то је такође био и период скорих демократских промена, повратка Републике Србије на међународну сцену и што је најважније, период у коме су започете друштвене и политичке реформе. Данас, Република Србије једноставно мора да се безбедносно стабилизује.
Тачна оцена садржаја, квалитета и домета реформе сектора безбедности у Републици Србији је могућа тек по разрешењу више теоријских, методолошких и хијерархијских проблема. Основни методолошки проблем јесте недостатак поступака и инструмената за поуздано мерење домета реформе сектора безбедности. Секундарни методолошки проблем је начин утврђивања временске тачке која представља почетак реформе сектора безбедности у Републици Србији.
У теоријском смислу је потребно одговорити на комплексно питање условљености домета и садржаја реформе сектора безбедности у Републици Србији и последица грађанског рата на простору бивше СФРЈ.
Ипак, без обзира на сва наведена теоријска и методолошка ограничења, укупан домет реформе сектора безбедности је ограничен многобројним безбедносно-ограничавајућим споразумима које је Република Србија потписивала од 1995. године до данас. Тек потписом општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини, Република Србија (СРЈ) као гарант његовог спровођења бива први пут безбедносно условљена односом безбедносних капацитета држава региона, потписница истог споразума.
Предмет овог истраживања је искључиво утицај садржаја шест “највећих” односно безбедносно најважнијих споразума које је Република Србија потписала у последњих двадесет година. То су: Општи оквирни споразум за мир у Босни и Херцеговини – “Дејтонски мировни споразум”, “Кумановски споразум”, “СОФА” споразум, Споразум о уништењу и забрани постојећег наоружања, “Бечки документ” и Програм „Партнерство за мир“.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату