Стратегијско-безбедносни трендови и пројекција стратешких оквира безбедности Републике Србије

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Стратегијско-безбедносни трендови и пројекција стратешких оквира безбедности Републике Србије

Станислав Стојановић, Бранкица Лукић Поткоњак

Полазећи од неспорне чињенице да је безбедност примарни интерес и кључна претпоставка развоја савремених друштава, разумевање и процењивање актуелних и будућих кретања у ближем и даљем окружењу и њихових утицаја на безбедност Републике Србије имају изузетан значај у дефинисању оквира њене концептуалне и стратегијске припремљености у заштити виталних националних интереса.
Велики је број фактора који испољавају и који ће дугорочно испољавати свој утицај на безбедност Републике Србије и њеног окружења. Наиме, све снажнији обриси мултиполарног међународног поретка и појава нових глобалних учесника у светској политици, криза идеје глобалног друштва и повратак реалполитичких образаца у међународну политику, близина енергентима богатог, али и нестабилног арапско-персијског и каспијског басена, сукоби у Украјини и на Блиском истоку, озбиљна идентитетска криза и угрожавање унутрашње кохезије Европске уније, као и мигрантска криза, сасвим сигурно представљају незаобилазне чиниоце који ће утицати на политичке и безбедносне процесе у ближем и даљем окружењу Републике Србије.
Пројекција безбедносних трендова и изазова који прате процес социјализације Балкана, као простора који је и даље, у безбедносном смислу, најосетљивији део европског континента, имаће снажне рефлексије на дефинисање дугорочних опредељења Републике Србије. Проблеми Косова, Македоније и Босне и Херцеговине, као потенцијално најексплозивнији проблеми балканске безбедности, као и комплексност социоекономског и политичког контекста друштава на Балкану, посебно њихова несмањена етничка и верска дистанцираност, отежавају процес претварања Балкана из простора сукоба у простор дуготрајног мира.
Исто тако, сагледавање трендова у перцепцији и практиковању безбедности, посебно у начину вођења савремених оружаних сукоба и револуцији војне делатности, као и њихова дугорочна пројекција, од изузетног су значаја у дефинисању стратешког оквира безбедности Републике Србије, пре свега инструмената за заштиту њене безбедности.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату