Пензионо осигурање са посебним освртом на Републику Србију

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Пензионо осигурање са посебним освртом на Републику Србију

Бранко М. Тешановић и Маја М. Фолић

Основни циљ социјалног осигурања је обезбеђење социјалне сигурности становништва, односно социјално угрожених појединаца и домаћинства. Једна од најзначајнијих компоненти система социјалног осигурања је његов пензијски програм. Исти је осмишљен тако да обезбеди основни ниво пензијских права старим лицима (дефинисан званично процењеним нивоом минималне материјалне сигурности) а да разлика до жељеног нивоа пензије буде покривена доприносима запослених (и / или послодавца) у неки програм јавног или приватног пензијског осигурања.
Пензијски систем је део финансијског система, а преко њега и привредног система, чије функционисање директно зависи од макроекономске стабилнисти земље. Кључни елементи за сваки пензиони систем су: штедња, инвестиције, раст и продуктивност. Пензиони систем једне државе, односно висина пензија њених грађана, детерминисана је између осталог стањем буџета, односно да ли је буџет уравнотежен или евентуално постоји буџетски суфицит или дефицит. Уколико земља има висок дефицит, једна од ефикаснх мера штедење је смањење пензија и осталих примања везаних за јавни сектор.
Несметано функционисање пензионог система је условљено и одрживошћу јавног дуга једне земље јер уколико земља банкротира, поставља се питање исплате пензија као и плата запослених у јавном сектору.
Чињеница је да услед лоших услова у којима деценијама функционише пензијски систем у Републици Србији да поред изворног фонда пензије морају бити дотиране и од стране државе, јер постоји дефицит пензионог фонда, односно чињеница је да је пензијски систем Србије, овако конципран, дугорочно тешко одржив.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату