Испитивање перцепције ризика о пожарима у стамбеним објектима – демографски и социо-економски фактори утицаја

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Испитивање перцепције ризика о пожарима у стамбеним објектима – демографски и социо-економски фактори утицаја

Владимир М. Цветковић и Марина Филиповић

Пожари су одувек представљали озбиљан извор угрожавања безбедности људи и њихове имовине. Поред предузимања свих превентивно-техничких мера и радњи, потребно је и унапредити безбедносну културу људи. Из тих разлога, аутори у раду износе резултате квантитативног истраживања перцепције грађана о пожарима у стамбеним објектима на подручју града Београда.
Циљ истраживања представља научна експликација утицаја демографских и социо-економских карактеристика грађана на ниво перцепције ризика о пожарима. Вишеетапним случајним узорковањем, анкетирано је 322 испитаника у периоду од почетка до краја јула 2017. године. Резултати истраживања показују да је ниво перцепције вероватноће настанка пожара најнижи за период од годину дана (М=2.12), затим за период од пет година (М=2.26), а највиши за период од 10 година (М=2.35). Оцена индивидуалне припремљености износи М=2.77, затим локалне заједнице М=2.79 и на крају државе М=3.42. Када је реч о последицама, највише испитаника истиче да би им пожар могао проузроковати материјалне последице (М=2.77), затим повреде (М=2.49) и на крају губитак живота (2.00) итд.
Полазећи од добијених резултата, потребно је конципирати стратегије и кампање усмерене ка подизању ниво припремљености грађана за реаговање у таквим ситуацијама.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату