Анализа мера безбедносне заштите одређених личности

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Анализа мера безбедносне заштите одређених личности

Славиша Крстић и Дане Субошић

Безбедносна заштита одређених личности представља један од примарних задатака свих савремених светских служби безбедности. Предузимањем посебних безбедносних мера омогућава се несметан живот и рад најважнијих државних функционера и представника међународних безбедносних организација, чиме се штите институције држава и стварају услови за нормално функционисање међународних безбедносних организација. Да би одређена лица боравила и радила у стабилном безбедносном окружењу, посебне организационе јединице служби безбедности благовремено оцењују стање безбедности одређених личности, процењују њихову угроженост и предлажу мере безбедносне заштите, како би се спречио било какав облик угрожавања њихове безбедности. У овом раду извршена је анализа безбедносне заштите коју предузимају, првенствено, службе безбедности држава које су настале распадом бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије. Анализом је обухваћен и рад појединих служби безбедности Сједињених Америчких Држава (Дипломатска служба безбедности и Војска Сједињених Америчких Држава), Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) и Уједињених нација.
Први део рада односи се на теоријско дефинисање процеса оцене и процене стања угрожености одређених личности. Акценат је на анализи поступка безбедносног процењивања, којим се долази до синтетичког закључка о будућем стању безбедносних појава које може указати на могуће угрожавање безбедности одређених личности. С обзиром да безбедносна процена представља спону између прикупљања и обраде података и доношења одлуке, понаособ је извршена анализа прикупљања и обраде података, предвиђања, формирања варијанти, оцене прихватљивости варијанти, анализе неприхватљивих варијанти и подношења предлога варијанти. Други део рада обрађује анализу садржаја мера безбедносне заштите одређених личности. Синтезом мера безбедности које примењују анализиране службе безбедности, као и критичком анализом поступка безбедносног оцењивања и процењивања безбедносне ситуације, сачињен је предлог новог модела мера безбедносне заштите одређених личности за који сматрамо да је ваљанији од постојећих. Овај модел описан је у последњем делу рада.

У домаћој и иностраној законској регулативи, стручној литератури и пракси се као синоними помињу термини „безбедносна заштита“ и „обезбеђење“. Исто важи и за термин „одређене личности“ и „одређена лица“. Сходно наведеном, ови термини се тако користе и у овом раду.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату