Тихи конфликти око расподеле ресурса пијаће воде на Индијском потконтиненту

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Тихи конфликти око расподеле ресурса пијаће воде на Индијском потконтиненту

Гаврило Остојић

Убрзан раст популације, последице климатских промена (убрзано топљење глечера и сталног снежног покривача на Хималајима и измене у режиму периодичних минсуна) и све веће повлачење пијаће воде услед пораста пољопривредне и индустријске производње, као и ширење урбаних средина у комбинацији са загађењем животне средине, има за последицу да потписани споразуми око расподеле ресурса пијаће воде, на Индијском потконтиненту, не буду гаранција мира, већ веома лако могу да доведу да постојећи тихи конфликти прерасту у конфликате већих размера. Оваком стању у прилог иде све већа активност НР Кине да искористи своје територијално право и употреби воду у сливу реке Брамапутре за своје националне интересе, што ће неминовно умањити прилив воде у низводне државе а самим тим довести до озбиљних међународних проблема у региону, који су већ данас оптерећени националним, територијалним, религијским, етничким, политичким и културним превирањима.
У раду је посебно наглашен географски положај и стање ресурса пијаће воде на Индијском потконтиненту, фактори и чиниоци који угрожавају ресурсе пијаће воде и тихи конгликти око ресурса пијаће воде у сливу река Инда, Ганга и Брамапутре.

Монсун – периодично кретање ваздушних маса у нижим деловима тропосфере које се сусреће у одређеним регионима у свету. Појава монсуна је праћена великом количином падавина.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату