Европски налог за хапшење – настанак, развој и функција

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Европски налог за хапшење – настанак, развој и функција

Бориша Лечић

Европски налог за хапшење (European Arrest Warrant EAW) је правни институт Европске уније чијим настанком је поједностављен и обједињен поступак екстрадиције на нивоу Европске уније. Установљен Оквирном одлуком о европском налогу за хапшење и поступцима предаје између држава чланица, усвојеном 13. јуна 2002. године, Европски налог за хапшење представља први инструмент који почива на принципу узајамног признања судских одлука у кривичним стварима. Настао је у време када се међународна заједница суочила са савременим облицима угрожавања безбедности попут транснационалног криминала и тероризма. Данас представља веома често коришћен и изузетно ефикасан инстумент Европске уније у супростављању савременим облицима угрожавања безбедности. Чињеница да је у 2015. години издатo чак 16 хиљада налога, говори да је реч о изузетно значајном инструменту сарадње.
Због чега је традиционални систем екстрадиције, чији je развој у Европи трајао скоро пола века, постао спор и неефикасан, како су догађаји у финском граду Тампереу (први пут званично изнета иницијатива о замени постојећих процедура екстрадиције, 1999.), и терористички напад на САД 2001. године имали утицај на доношење Оквирне одлуке о Европском налогу за хапшење, зашто је одлука Уставног суда СР Немачке довела у питање изручење 50 лица од стране Шпаније, и да ли је Европски налог за хапшење оправдао своју улогу, само су нека од сличних питања на која аутор у раду настоји да пружи одговор, указујући при том и на околности које су утицале на настанак Eвропског налога за хапшење, његов развој, функцију и поступак примене.
Уводни део рада указује на непожељне ефекте настале услед интеграционих промена унутар Простора слободе, безбедности и правде које су условиле успостављање знатно вишег степена сарадње између правосудних и полицијских органа земаља чланица. Надаље, у првом делу се указује на традиционални систем екстрадиције који је постојао у Европској унији до настанка Европског налога за хапшење. Посебно се истичу карактеристике због којих је тадашњи систем екстрадиције сматран неделетворним и компликованим. Други део рада је посвећен генези околности које су довеле до успостављања Европског налога за хапшење и његовом развоју кроз поступак имплементације Оквирне одлуке о Европског налогу за хапшење и поступцима предаје између држава чланица. У трећем делу рада се разматра функција Европског налога за хапшење.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату