Еутаназија – правни аспект

Преузмите цео чланак у ПДФ формату

Еутаназија – правни аспект

Мирјана В. Живковић, Зоран С. Павловић

Неминовно је легализовати еутаназију, јер је људски век продужен и све је већи проценат старих људи, али то не значи да су они непотребни и да их треба елиминисати, већ да сам чин еутаназије мора бити стриктно законски и медицински регулисан. Из тог разлога циљ овог рада је да се прикажу тренутна законска решења по питању еутаназије у Свету и код нас, као и да се путем анкете спроведене међу правницима покаже став и мишљење правника везано за еутаназију и на основу тога дају одговарајући предлози.
На основу 130 исправно попуњена упитника од стране правника запослених у правосудним органима Београда добијени су резултати који показују да већина правника сматра да је еутаназија израз слободне воље сваког појединца, да је пре легализације еутаназије потребна јавна расправа, да је потребно легализовати еутаназију уз стриктна законска ограничења која би спречила злоупотребе и да коначна одлука о извршењу еутаназије не сме бити препуштена само једном човеку – лекару.
На основу добијених резултата мишљења смо да осим легализације еутаназије и извештаја након извршења еутаназије, у циљу спречавања евентуалних злоупотреба и ненамерних грешака, неопходно је пре извршења еутаназије да ординирајући лекар поднесе захтев, са тачно одређеним описима, извештајима и изјавама, етичком комитету и заштитнику права пацијената установе у којој се извршава еутаназија. Тек по добијању сагласности приступа се извршењу чина еутаназије, након које се поново подноси детаљан извештај. На овај начин врши се провера оправданости извршења еутаназије, као и контрола спроведеног поступка еутаназије.

Преузмите цео чланак у ПДФ формату